Blog
Ochraňte své peníze – Investice do zemědělské půdy v době koronavirové pandemie
Zemědělské pozemky jako ochrana Vašich úspor - orná půda je to pravé

Většina lidí v České republice má stále své volné finanční prostředky uloženy na běžných bankovních účtech, kde výnos z úroku nepokryje ani míru inflace. Proč tomu tak je? Domnívám se, že na vině je především pohodlnost, neznalost investičních produktů a zejména obava těchto lidí, že se investice nepodaří a o své peníze přijdou. Spousta lidí tak raději volí „vrabce v hrsti“ v podobě úroku ve výši desetin procent na svém běžném účtu než rizikovějšího „holuba na střeše“, který představuje z jejich pohledu veškeré jiné investiční produkty. Mám částečné pochopení pro opatrné lidi, kteří raději nechají své peníze požírat inflaci místo toho, aby museli investovali do něčeho abstraktního jako jsou například dluhopisy, podílové fondy či akcie.

Je však v této nejisté době dobré rozhodnutí s vydělanými penězi nic nedělat?

To, co se do nedávna mohlo zdát jako relativní jistota a pocit bezpečí pro opatrnější lidi preferující peníze na svých bankovních účtech, už brzy bezpečné být nemusí. V tomto tvrzení nás může nejen velké zadlužování států a umělé pumpování peněz do ekonomik, ale také změna v chování celé řady lidí, kteří se své těžce vydělané peníze snaží na poslední chvíli ochránit a chtějí je investovat.

Zemědělská půda jako jistá ochrana hodnoty

Kam tedy s naspořenými penězi, tak aby neztratily svoji hodnotu? Tou vhodnou komoditou je z mého pohledu zemědělská půda. Jsem tak přesvědčen i skrze zvyšující se zájem velkých investorů, pro které pozemky vyhodnocuji a nakupuji do zemědělské půdy investovat, ale také díky stále větší zájem mnoha investorů menších.

Proč je zemědělská půda v kurzu?

Je obecně známé, že zemědělská půda dokáže uchovávat hodnotu po desítky let třeba tak jako zlato či obrazy. Mimo to, většina investorů už nebere půdu jen jako konzervativní, více než bezpečnou investici, ze které každý rok dostanou od zemědělce výnos 1,5 % – 2,5 % v podobě pachtovného za možnost půdu využívat a pěstovat na ní plodiny. Zemědělská půda je totiž vnímána i jako zajímavá investice z pohledu meziročního růstu její ceny. I když půda svůj největší růst zažila mezi roky 2013-2018, její hodnota stále meziročně roste a investoři tak ví, že v případě nutnosti náhlého prodeje nebudou ve ztrátě.

Aby se však investice za dobrou dala považovat, vše musí začít dobře zvoleným nákupem konkrétních pozemků, což není jednoduché. Je proto nutné, aby každému nákupu, který pro své klienty zařizuji, předcházela důkladná analýza trhu a následně zvolených pozemků. Parametrů, které mohou rozhodnout o tom, zda bude investice dobrá či nikoliv, je totiž velké množství.

Ty nejklíčovější parametry pro vyhodnocení zemědělských pozemků:

  • Výměra pozemků (větší pozemky mají obecně vyšší hodnotu)
  • Druh a bonita pozemků (orná půda má téměř všude vyšší hodnotu…)
  • Současný pachtovní vztah se zemědělcem (výše pachtovného, délka platnosti smlouvy…)
  • Zemědělská konkurence v regionu (čím vyšší tím lepší – zajištění likvidity)
  • Ucelenost pozemků
  • Přístup k pozemkům
  • Existence věcných břemen a jiná omezení atd.

Až na základě analýzy trhu a znalosti výše uvedených parametrů by se měl každý investor rozhodovat, zda je cena veřejné nabídky k nákupu dobrá nebo je lepší se porozhlédnout po něčem jiném. Investorům, kteří chtějí oslovit konkrétní vlastníky napřímo zase analýzy a znalosti pomohou nastavit férovou cenu pro prodávajícího a zároveň investičně zajímavou cenu pro něj samotného.

Pokud byste chtěli s investicí do zemědělské půdy pomoci, jsem přesvědčený že společně najdeme půdu, která Vám peníze nejen ochrání, ale také meziročně zajistí zajímavý výnos. Budu rád, pokud mě oslovíte také v případě, kdyby Vás o zemědělské půdě zajímalo cokoliv jiného.

CHCI ZNÁT SPRÁVNOU CENU SVÝCH NEMOVITOSTÍ,
ZDARMA!